Tutaj jesteś

Co to jest filtr HEPA?

26 stycznia 2022 Smog Co to jest filtr HEPA

Filtry HEPA  są to jedne z najlepszych filtrów powietrza. Ich nazwa pochodzi od angielskiego skrótu. oznaczającego High Efficiency Particulate Air Filter. Jeszcze niedawno wykonywano je ze szkła spiekanego, lecz obecnie wykorzystuje się polipropylen. Włókno to ułożone jest w sposób przypominający harmonijkę. Dopiero po odpowiednim powiększeniu jesteśmy w stanie dojrzeć mikroskopijne pory. Dzięki tej budowie, filtr HEPA jest w stanie przechwytywać cząstki różnej wielkości.

Gdzie stosuje się filtry HEPA?

Większość dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza wykorzystuje właśnie tego rodzaju filtr. Początkowo filtry HEPA były wykorzystywane do zupełnie innych środowisk – pierwotnie wykorzystywano je w NASA do ochrony przed promieniowaniem radioaktywnym. Aktualnie montuje się je w klimatyzatorach, samochodach, odkurzacza czy też oczyszczaczach powietrza. Decydują się na nie przede wszystkim szpitale, laboratoria, gabinety lekarskie,  gdzie szkodliwe substancje są szczególnie niebezpieczne. Filtry HEPA znajdą również zastosowanie w przemyśle spożywczym i elektronicznym. 

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza świetnie sprawdzi się w warunkach domowych. Są bardzo wydajne, ich okres przydatności może wynosić nawet do 24 miesięcy. Oczywiście zależy to od warunków otoczenia. Czasami będą one wydajne zaledwie parę miesięcy – w środowisku mocno zanieczyszczonym (np. w mieście o wysokim stężeniu smogu). 

Jak działa filtr HEPA?

Filtr  ten wyłapuje cząsteczki zanieczyszczeń aż na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest przechwytywanie – cząsteczka, która znajdzie się za blisko włókna szklanego, wpada w jego sieć. Kolejnym jest zderzenie, gdzie cząsteczka po prostu wpada w filtr. Ostatnią z możliwości jest dyfuzja. Tutaj cząsteczki latają gdzie popadnie, zderzają się i z rozpędu wpadają w filtr.

Wyższa wartość filtra oznacza oczywiście wyższą efektywność przy wychwytywaniu zanieczyszczeń. Przykładowo filtr HEPA H14 wyłapuje je na poziomie 99,97% a H13 99,95%. Różnica między nimi dwoma jest więc naprawdę mała, bo tylko 0,02%, a jednak w tym wypadku ma znaczenie.

Jeżeli chodzi o zanieczyszczenia, jakie wyłapuje filtr HEPA, są to przede wszystkim pyłki i bakterie. Wyłapuje on również pleśń, zarodniki roztoczy w kurzu, sierść zwierząt domowych oraz drobny pył zawieszony.

Różnica między filtrem HEPA a EPA

Różnica pomiędzy tymi dwoma produktami jest widoczna już na poziomie nazwy. Filtry EPA czyli Efficiency Particulate Air, są to filtry klasy ≤ 12. Dopiero od 13 możemy mówić o filtrach HEPA, w którym H oznacza “high”.  Poszczególne klasy filtrów różnią się między sobą skutecznością działania. Możemy również spotkać się z filtrami ULPA, charakteryzujące się o wiele wyższą klasą. Stosuje się je do stworzenia niemal sterylnych warunków.

pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?