Tutaj jesteś

Studia dziecka – jak poradzić sobie z nimi finansowo?

13 stycznia 2023 Lifestyle Studia dziecka


Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko miało zdecydowanie łatwiejsze życie niż on sam. Może to oznaczać chociażby odpowiednie wykształcenie naszej pociechy tak, by w przyszłości mogła podjąć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. Niestety studia to inwestycja, która może się zwrócić dopiero po jakimś czasie, wcześniej generując spore koszty. Dzisiaj zastanowimy się, jak ubezpieczenia na życie mogą pomóc w ich pokryciu – zapraszamy do czytania!

Studia w Polsce – na jakie koszty musimy być gotowi?

Zanim wspólnie zastanowimy się, jak ubezpieczenia na życie są w stanie pomóc nam w zapewnieniu właściwej edukacji naszemu dziecku, na samym początku warto sprawdzić, ile właściwie kosztują studia. Jeśli nasze dziecko wybierze jedną z publicznych uczelni, samo jego kształcenie będzie darmowe, co niestety nie oznacza, że nie musimy być przygotowani na żadne koszty.

Jednym z największych wydatków, jakie musi ponieść każdy rodzic w przypadku wysłania dziecka na studia, jest jego zakwaterowanie. Nawet jeśli nasza pociecha zdecyduje się na pokój w akademiku, będziemy musieli być przygotowani na wydatek kilkuset złotych miesięcznie. To dopiero wierzchołek góry lodowej, gdyż dojdą do tego koszty wyżywienia, czy pomocy dydaktycznych.

Studia a ubezpieczenia na życie – opcja oszczędnościowa

Wydatki na studiujące dziecko nie należą do najmniejszych, więc zdecydowanie warto pomyśleć o nich sporo wcześniej. W odpowiednim planowaniu mogą pomóc właśnie ubezpieczenia na życie, oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na konkretny rodzaj polisy. Mowa tutaj o ubezpieczeniach wzbogaconych o dodatkową opcję oszczędnościową.

Sposób działania tego produktu finansowo-ubezpieczeniowego jest bardzo prosty. Każda składka, którą wpłacimy na poczet polisy, jest dzielona na dwie części – jedna służy do pokrycia kosztów związanych z samą polisą, natomiast druga trafia na specjalne konto oszczędnościowe. Po zakończeniu umowy z ubezpieczalnią będziemy mogli odzyskać więc część naszych pieniędzy, co więcej, powiększoną o odpowiedni procent. To dobra opcja dla tych, którzy mają trudności z regularnym oszczędzaniem lub nie chcą lokować swojego kapitału w ryzykownych inwestycjach.

Ubezpieczenia na życie a ochrona dziecka

Wiemy już, w jaki sposób ubezpieczenia na życie z opcją oszczędnościową mogą nam pomóc w pokryciu kosztów związanych z edukacją naszej pociechy. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę także na główną funkcję tego typu produktu – ochronę dziecka w sytuacji, kiedy coś nam się stanie, lub utracimy zatrudnienie.

Oczywiście nikomu nie życzymy spełnienia tego typu scenariusza, jednak pamiętajmy, że wypadki i inne nieszczęśliwe wydarzenia mają tendencję do pojawiania się w najmniej odpowiednim momencie. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej i odpowiednio zabezpieczyć nasze dziecko na taką ewentualność. Odszkodowanie za nasz wypadek, czy utratę pracy będzie mogło być bardzo pomocne i uratować finanse naszej rodziny – w tym sumę kapitału zebraną na zapewnienie dziecku właściwego wykształcenia.

zdrowe drugie śniadanie

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?