Studia dziecka – jak poradzić sobie z nimi finansowo?

Każdy rodzic chciałby, żeby jego dziecko miało zdecydowanie łatwiejsze życie niż on sam. Może to oznaczać chociażby odpowiednie wykształcenie naszej pociechy tak, by w przyszłości mogła podjąć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. Niestety studia to inwestycja, która może się zwrócić dopiero po jakimś czasie, wcześniej generując spore koszty. Dzisiaj zastanowimy się, jak ubezpieczenia na życie mogą pomóc w ich pokryciu – zapraszamy do czytania!

Studia w Polsce – na jakie koszty musimy być gotowi?

Zanim wspólnie zastanowimy się, jak ubezpieczenia na życie są w stanie pomóc nam w zapewnieniu właściwej edukacji naszemu dziecku, na samym początku warto sprawdzić, ile właściwie kosztują studia. Jeśli nasze dziecko wybierze jedną z publicznych uczelni, samo jego kształcenie będzie darmowe, co niestety nie oznacza, że nie musimy być przygotowani na żadne koszty.

Jednym z największych wydatków, jakie musi ponieść każdy rodzic w przypadku wysłania dziecka na studia, jest jego zakwaterowanie. Nawet jeśli nasza pociecha zdecyduje się na pokój w akademiku, będziemy musieli być przygotowani na wydatek kilkuset złotych miesięcznie. To dopiero wierzchołek góry lodowej, gdyż dojdą do tego koszty wyżywienia, czy pomocy dydaktycznych.

Studia a ubezpieczenia na życie – opcja oszczędnościowa

Wydatki na studiujące dziecko nie należą do najmniejszych, więc zdecydowanie warto pomyśleć o nich sporo wcześniej. W odpowiednim planowaniu mogą pomóc właśnie ubezpieczenia na życie, oczywiście pod warunkiem, że zdecydujemy się na konkretny rodzaj polisy. Mowa tutaj o ubezpieczeniach wzbogaconych o dodatkową opcję oszczędnościową.

Sposób działania tego produktu finansowo-ubezpieczeniowego jest bardzo prosty. Każda składka, którą wpłacimy na poczet polisy, jest dzielona na dwie części – jedna służy do pokrycia kosztów związanych z samą polisą, natomiast druga trafia na specjalne konto oszczędnościowe. Po zakończeniu umowy z ubezpieczalnią będziemy mogli odzyskać więc część naszych pieniędzy, co więcej, powiększoną o odpowiedni procent. To dobra opcja dla tych, którzy mają trudności z regularnym oszczędzaniem lub nie chcą lokować swojego kapitału w ryzykownych inwestycjach.

Ubezpieczenia na życie a ochrona dziecka

Wiemy już, w jaki sposób ubezpieczenia na życie z opcją oszczędnościową mogą nam pomóc w pokryciu kosztów związanych z edukacją naszej pociechy. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę także na główną funkcję tego typu produktu – ochronę dziecka w sytuacji, kiedy coś nam się stanie, lub utracimy zatrudnienie.

Oczywiście nikomu nie życzymy spełnienia tego typu scenariusza, jednak pamiętajmy, że wypadki i inne nieszczęśliwe wydarzenia mają tendencję do pojawiania się w najmniej odpowiednim momencie. Warto więc pomyśleć o tym wcześniej i odpowiednio zabezpieczyć nasze dziecko na taką ewentualność. Odszkodowanie za nasz wypadek, czy utratę pracy będzie mogło być bardzo pomocne i uratować finanse naszej rodziny – w tym sumę kapitału zebraną na zapewnienie dziecku właściwego wykształcenia.

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl