Niewidoczne dla oczu pyłki, kurz, zarodniki grzybów i pleśni, wełna, pierze, sierść zwierząt to najczęstsze przyczyny alergii wziewnej. Niestety, nie można jej lekceważyć. Nieleczona alergia wziewna w rezultacie prowadzi do astmy.
Sposoby na alergie wziewną
Objawy jakie towarzyszą alergii wziewnej to m.in.: infekcje górnych dróg oddechowych, katar sienny, napadowe kichanie, suchy, męczący kaszel (szczególnie nocny), zapalenie spojówek, duszność, problemy gastryczne (refluks, zgaga, biegunki). Do tej pory nie ma złotej recepty na całkowite pozbycie się objawów. Jednakże leki, które są dostępne w aptekach pomagają zmagać się z tą przypadłością na co dzień. W okresie wiosennym, warto mieć w swojej apteczce leki antyhistaminowe (niwelują: łzawienie, katar, kichanie). Ważnym krokiem w leczeniu jest również odczulanie. Przy cięższych postaciach alergii wziewnej daje wysokie rezultaty terapeutyczne. NFZ refunduje szczepionki podskórne od 5 roku życia. Odczulać może lekarz alergolog. Leczenie trwa od 3 do 5 lat. Systematyczność, samodyscyplina i wytrwałość to klucz do wykluczenia silnych objawów alergii. Nie można zapominać o domowych sposobach w walce z alergią wziewną. Warto zakupić do swojego mieszkania / domu – oczyszczacz powietrza, który pochłaniać będzie alergeny z naszego otoczenia. W okresie jesienno-zimowym, kiedy jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia – maseczki antysmogowe na pewno się przydadzą.
Odpowiednia dieta
Alergia wziewna wymaga również odpowiedniej diety i suplementacji. Nasze codzienne posiłki przy alergii wziewnej, powinny być bogate w makro i mikro elementy. Duża ilość błonnika pomoże w prawidłowej perystaltyce jelit. Zaleca się, ograniczenie laktozy oraz glutenu, a także wysoko przetworzonych posiłków i alkoholu. Osoby chore powinny systematycznie suplementować żelazo, witaminy z grupy B i C oraz kwasy Omega, które działają przeciwzapalnie. Nie można zapominać o probiotykach, które zapobiegają zakażeniom jelitowym. Jeśli alergik nie wykazuje nietolerancji na produkty pszczelarskie, zaleca się stosowanie propolisu, pyłku pszczelego czy pierzgi. Wszystkie trzy produkty wykazują silne działanie bakteriostatyczne, bakteriobójcze, pierwotniakobójcze i grzybobójcze. Działają na poprawę odporności, regulują przemianę materii, wzmagają apetyt, poprawiają pracę jelit. Warto obserwować swój organizm aby wybrać z dostępnych środków najkorzystniejszą alternatywę w walce z patogenami. Alergia wziewna niech tonie we łzach, a my idźmy przez życie w różowych okularach, które będą osłaniać nas przed alergenami!