Co jeść przy nadciśnieniu?

Regularne mierzenie ciśnienia jest niezwykle ważne, ponieważ nieprawidłowe wyniki mogą wskazywać na wiele poważnych chorób, które wcześniej nie dawały żadnych objawów. Jedną z takich dolegliwości jest nadciśnienie tętnicze. Nieleczone jest śmiertelnie niebezpieczne, prowadzi nawet do udaru mózgu czy zawału serca. Co zrobić, jeśli wyniki badań będą złe? Niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który rozpocznie terapię lekami. Może również zalecić więcej ruchu na świeżym powietrzu i odpowiednich ćwiczeń. Niezwykle istotna jest także dieta na nadciśnienie, którą możesz ułożyć z dietetykiem lub początkowo stosować się do poniższych wskazówek.

Mniejsza ilość soli w diecie

Przede wszystkim musisz ograniczyć spożywanie soli, której dzienna dawka nie powinna przekroczyć małej, płaskiej łyżeczki. Pamiętaj jednak, że sól dodawana jest w dzisiejszych czasach do wszystkiego. W ogromnych ilościach znajduje się w przekąskach, wędlinach, gotowych potrawach. Staraj się jeść zdrowe, domowe i zbilansowane posiłki. Jedz dużo owoców, w szczególności bananów. Zawarty w nich potas uzupełni braki w twoim organizmie. Wszystkie warzywa i owoce, które posiadają w składzie potas, powinny znaleźć się w twoim codziennym jadłospisie. Bardzo dobrze sprawdzą się pomidory i ziemniaki, a także szpinak i fasola. Staraj się ograniczyć jedzenie tłuszczy, a także smażonych potraw. Spożywaj więcej zup i ryb gotowanych na parze. Sięgaj po pieczywo pełnoziarniste, a także kaszę i ciemny ryż. Nabiał powinien być chudy. Zdrowe dla osób z nadciśnieniem są jajka przyrządzane na wiele sposobów.

Witamina C

Zadbaj o dużą ilość witaminy C w twoich posiłkach. Idealnie sprawdzą się kiszonki – ogórki i kapusta. Jedz dużo owoców cytrusowych i papryki. Pij lekką herbatę i kawę, staraj się nie używać zbyt dużo cukru. Pamiętaj, aby alkohol spożywać rzadko i w rozsądnych ilościach. Rzucenie palenia również przyczyni się do poprawy twojego zdrowia i samopoczucia. Koniecznie unikaj tłuszczów, pochodzenia zwierzęcego. Niestety musisz zapomnieć o boczku, słoninie czy maśle. Zastąp takie produkty składnikami roślinnymi.
Jak widzisz dieta dla osób z nadciśnieniem wymaga wielu wyrzeczeń i nabycia nowych prawidłowych nawyków żywieniowych. Jednak jest to konieczne w leczeniu. Same leki nie zwalczą problemu, jeśli nie zmienisz swoich przyzwyczajeń. Zdrowy tryb życia zalecany jest wszystkim. Taka dieta może również zapobiec nadciśnieniu, więc zachęć całą rodzinę, aby dołączyła do ciebie w nowych postanowieniach. Z pewnością będzie ci raźniej, a zdrowie bliskich również na tym zyska.

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl