Tutaj jesteś

Jak rozpoznać zakażenia układu oddechowego?

4 stycznia 2020 Lifestyle


Infekcje są częste, zwłaszcza te, które dotyczą układu oddechowego. Chorobę można złapać o każdej porze jednak to jesień i zima są okresami, których notuje się największą liczbę zakażeń układu oddechowego. Chcąc się uchronić przed przeziębieniem czy chorobą, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę. Ważna będzie między innymi urozmaicona dieta bogata w składniki odżywcze wzmacniające układ odpornościowy organizmu, a także właściwe przestrzeganie przynajmniej podstawowych zasad higieny. W okresie, w którym przypada apogeum zachorowalności warto w trosce o zdrowie swoje i swoich najbliższych unikać zatłoczonych miejsc. Jak rozpoznać zakażenia układu oddechowego i w jaki sposób przebiega ich leczenie?

Jak powstają zakażenia w układzie oddechowym?

Zakażenia w układzie oddechowym mogą przenosić się bardzo różnymi drogami, choć nie da się ukryć, że spośród nich najpopularniejsza jest droga oddechowa. Chcąc więc jak najbardziej zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zakażenia, warto stosować zasady higieny – na przykład często myć ręce, a także unikać miejsc, które gromadzą dużą ilość osób. Jeżeli sytuacja w danym regionie staje się poważna ze względu na dużą ilość potwierdzonych zachorowań, to miejscowe władze mają prawo nawet zamknąć szkoły czy przedszkola, aby zahamować dalsze zachorowania.

Jakie są objawy zakażeń układu oddechowego?

Objawy rozwijającego się w układzie oddechowym zakażenia mogą być różne. Przeważnie pierwszą oznaką jest ból gardła czy podwyższona temperatura ciała. Może do tego dołączyć także powiększenie okolicznych węzłów chłonnych, zaczerwienieni dróg oddechowych czy męczący kaszel. Objawy są różne i występują z różnym natężeniem w konkretnych przypadkach. Dużo zależy także między innymi od tego, czy doszło do zakażenia wirusowego, czy też bakteryjnego. Może to stwierdzić lekarz po kompleksowym badaniu. Jeżeli złe samopoczucie trwa kilka dni, a z każdym dniem występujące objawy nasilają się coraz bardziej, to trzeba udać się na konsultacje do lekarza pierwszego kontaktu. Im wcześniej zakażenie zostanie wykryte, tym większa jest szansa na to, że uda się je sprawnie wyleczyć.

W jaki sposób można wyleczyć takie zakażenia?

O sposobie leczenia zakażeń występujących w układzie oddechowym za każdym razem powinien decydować lekarz. W niektórych przypadkach może być nawet konieczne zastosowanie antybiotyków, jednak swoją rolę spełnią one jedynie w sytuacji, gdy to bakterie są odpowiedzialne za rozwój zakażenia w układzie oddechowym. Każdą taką infekcję trzeba dobrze wyleczyć.

zdrowe drugie śniadanie

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?