Najlepsze diety w jednostkach chorobowych

Lekarze oraz specjaliści od żywienia w niektórych chorobach zalecają dietę. Najczęściej słyszy się o diecie przy cukrzycy. W przypadku wystąpienia tej choroby należy ograniczyć podać cukrów prostych, głównie pochodzących z produktów przetworzonych. Unikamy więc słodyczy, białego pieczywa. Owoce powinny być jedzone rzadziej niż świeże warzywa. Mimo dużej ilości witamin, owoce zawierają sporo cukru, fruktozy oraz sacharozy. Cukier ten może podnosić poziom glukozy we krwi.

Dieta oparta o niski indeks glikemiczny

Dietetycy osobom, które pragną zdrowiej się odżywiać, zmniejszać poziom cukru we krwi, regulować pracę trzustki, zalecają przejście na dietę opartą o niski indeks glikemiczny. Nieco trudniej jest jeść zdrowiej, jeśli musimy jeść produkty lekkostrawne. Dieta lekkostrawna zawiera produkty oraz potrawy, które w swoim składzie nie zawierają dużych ilości błonnika oraz tłuszczu. Błonnik jest korzystny z punktu widzenia zdrowego odżywiania, ale jego trawienie może być uciążliwe i obciążać przewód pokarmowy. Tłuszcze zwierzęce także są ciężkostrawne, mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia oraz podwyższać poziom trójglicerydów we krwi. Nie jest to korzystne dla osób, które mają wysoki poziom cholesterolu lub są w grupie ryzyka chorób serca. Dietę lekkostrawną zaleca się pacjentom po operacjach w obrębie przewodu pokarmowego, przy zapaleniach jelit. Taka dieta doskonale oczyszcza organizm, człowiek czuję się lepiej, narządy nie są obciążone trawieniem. Wartościowe produkty mogą być jednak pominięte, nie należy spożywać bowiem produktów z pełnego ziarna. Chleb ciemny, razowy musi zostać z diety wykluczony na rzecz pieczywa białego, które szybciej podnosi poziom cukru we krwi i ma mniej wartości odżywczych.

Ciężkostrawne warzywa

Podobnie jest z wartościowymi warzywami oraz owocami, które zawierają spore ilości błonnika. Nie możemy sobie pozwolić na warzywa strączkowe, gdyż białko w nich zawarte jest ciężkostrawne. W diecie lekkostrawnej zabrania się smażenia. Produkty powinny być duszone lub pieczone. Spożywa się mięso przeważnie białe, wskazany jest drób lub królik. Osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym ze swojego jadłospisu muszą wykluczyć pewien składnik. Chodzi tutaj o sól. Dieta w nadciśnieniu ogranicza produkty słone. Unika się popularnych przekąsek, sól powinna być niewielkim dodatkiem tylko do tych potraw, w których jest niezbędna i nadaje smak. Po pewnym czasie organizm odzwyczaja się od smaku soli, i potrawy mniej słone zaczynają lepiej smakować. Można więc ograniczać sól stopniowo. Przestrzeganie diety pozwoli łagodzić objawy choroby i polepszy samopoczucie.

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl