Tutaj jesteś

Smog, czyli cichy zabójca

21 grudnia 2019 Smog


Coraz częściej słyszymy w mediach ostrzeżenia przed niebezpiecznym smogiem. Telewizja, radio, internet – z wszystkich stron napływają do nas informacje o złej jakości powietrza w większości stron w Polsce. W dużych miastach komunikaty wyświetlają się nawet na przystankach autobusowych, a na telefonach można zainstalować aplikacje, wysyłające powiadomienia o zanieczyszczeniu powietrza.

Zatem czym jest smog, o którym w ostatnich czasach jest tak głośno?

Słowo „smog” pochodzi z języka angielskiego i jest połączeniem wyrazów „smoke” i „fog”, czyli odpowiednio dym i mgła. Przede wszystkim jest to zjawisko, które powstaje na skutek działalności człowieka, na przykład przemysłu, ogrzewania domów nieodpowiednim materiałem, dużej ilości samochodów, spalania śmieci, itp. Zanieczyszczenia gromadzą się w dużych miastach i łączą z dymem oraz mgłą. W Polsce takie zjawisko pojawia się najczęściej w miesiącach grzewczych, jednak istnieją duże aglomeracje, chociażby w Azji, gdzie takie zagrożenie istnieje przez cały rok. W powietrzu utrzymują się szkodliwe dla ludzi substancje, na przykład tlenek azotu, ozon czy dwutlenek siarki. Ich długotrwałe wdychanie niesie za sobą bardzo niebezpieczne skutki dla naszego zdrowia, a nawet zagraża życiu. Podrażnieniu ulegają spojówki i drogi oddechowe, u chorych nasilają się objawy astmy. Rozwija się wiele chorób nowotworowych, a także płuc i serca. Smog wpływa negatywnie na samopoczucie mieszkańców, może pogłębiać depresję i obniżać koncentrację.

Jak uniknąć smogu?

Niestety przed takim zanieczyszczeniem powietrza ciężko się ustrzec, mieszkając w dużych miastach i metropoliach. Możesz jednak pamiętać o kilku drobnych radach, dzięki którym ograniczysz jego szkodliwość. Pamiętaj, aby nie otwierać okien w domu w trakcie alarmów antysmogowych. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz zakupić oczyszczacz powietrza. Sprzedawca w sklepie chętnie podpowie ci, jaki model najlepiej sprawdzi się w twoim mieszkaniu. Uprawa domowych roślin również znacząco poprawi jakość powietrza w twoim mieszkaniu. Wychodząc na ulice zawsze zakładaj maseczkę ochronną na twarz! Staraj się unikać aktywności fizycznej na dworzu, jeśli poziom zanieczyszczenia jest wysoki.

Oczywiście, aby poziom smogu był niższy, sam zacznij dbać o jakość powietrza. Pamiętaj, aby ogrzewać dom tylko odpowiednimi materiałami. Pod żadnym pozorem nie pal śmieci – segreguj je według zasad obowiązujących w twojej gminie. Staraj się poruszać komunikacją miejską lub rowerem – samochód zostaw w garażu. Zaczynając od małych kroków, możesz pomóc zmieniać cały świat dla siebie i przyszłych pokoleń!

pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?