Tutaj jesteś

Zanieczyszczenia powietrza – jak badać ich poziom?

10 stycznia 2020 Smog


Zanieczyszczenie powietrza to wszelkie skażenie powietrza przez substancje zagrażające życiu lub zdrowi człowieka. W dzisiejszych czasach problem stał się bardzo powszechny. Powietrze zanieczyszczane jest przez źródła naturalne oraz antropogeniczne. Do pierwszych należą wybuchy wulkanów czy naturalne pożary lasów, natomiast do źródeł antropogenicznych należy działalność człowieka.

Źródła zanieczyszczeń powietrza

Najczęściej wymienianymi źródłami zanieczyszczeń wynikającymi z działalności człowieka jest przemysł, niska emisja i transport. Odnotowuje się ciągły wzrost poziomu zanieczyszczeń, a człowiek zaczyna być świadom stanu powietrza, które wdycha.
Do zanieczyszczeń powietrza należą przede wszystkim związki siarki, węgla i azotu, ale także pyły, które dla człowieka są bardzo szkodliwe, gdyż dostają się do płuc powodując zatykanie pęcherzyków płucnych.

Na terenie Polski, szczególnie w zimie, konieczne jest ograniczenie ekspozycji na „świeżym” powietrzu. Zatem pojawia się pytanie kiedy należy tę ekspozycję ograniczyć, a co za tym idzie – jak badać zanieczyszczenie powietrza?

Badanie jakości powietrza jest procesem o wielu metodach. W Polsce badania powszechnie dostępne przeprowadza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w swoich laboratoriach w oparciu o swoje stacje pomiarowe, wyniki przeprowadzanych analiz udostępnia na swojej stronie internetowej. Mimo to bywają sytuacje, w których stacje pomiarowe prowadzące badania są oddalone od miejsca zamieszkania lub miejsca aktywności, którą chciałoby się ograniczyć. Wtedy doskonałym pomysłem jest prowadzenie badań we własnym zakresie – zatem jak badać zanieczyszczenie powietrza?

Urządzenia pomiarowe

Na rynku dostępne są różnorakie czujniki i mierniki służące do pomiaru poziomu substancji w powietrzu. Dokładne mierniki oparte są na działaniu lasera. Urządzenia mierzące wiele parametrów pozwalają na odczyt poziomu kilku zanieczyszczeń, których wyniki w łatwy sposób są nam udostępniane. Jednak urządzenia te mają spory minus – ich koszt jest bardzo wysoki. Dostępne są także drony z opcją pomiaru zanieczyszczeń powietrza, często stosują je gminy, aby odnaleźć mieszkańców spalających substancje zakazane w kotłach prywatnych. Jednak nie trzeba wydawać ogromu pieniędzy na rozbudowane układy, które będą mierzyły wszystkie zanieczyszczenia. Warto się skupić na pyłach, które najgorzej wpływają na nasz organizm. W tym przypadku można zaopatrzyć się jedynie w laserowe czujniki pyłów (przez wzgląd na ich wysoką dokładność) i odpowiednio je połączyć, a każdy pomiar będzie przekazywany do naszego komputera czy telefonu komórkowego, w zależności od swoich potrzeb. Najczęściej jeden miernik odpowiedzialny jest za jedno lub dwa zbliżone do siebie zanieczyszczenia np. pyły PM 2,5 oraz PM 10.

Mając urządzenia pomiarowe w pobliżu miejsca, w którym chciałoby się bezpiecznie wykonywać wszelką aktywność, możemy mieć pewność, że zostaniemy powiadomieni o przekroczeniu poziomu substancji niebezpiecznych w powietrzu dla naszego życia i zdrowia.

zdrowe drugie śniadanie

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co to jest filtr HEPA

Co to jest filtr HEPA?

26 stycznia 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?