W dobie zalewającego naszą planetę plastiku i nieubłaganej wizji nadchodzących zmian klimatycznych, wielu z nas pragnie choć trochę spowolnić ten proces i stać się bardziej eko. Ostatnio w mediach społecznościowych można spotkać się z terminem zero bądź less waste.
Co się za nim kryje?
To termin, który opisuje styl życia, mający na celu ograniczenie ilości odpadów do jak najmniejszej możliwej ilości. Rozwiązanie tego globalnego problemu powinno być w interesie każdego człowieka, bo nikt nie zadba o dobro planety za nas. Najprostsze sposoby na less waste, to przede wszystkim przemyślane zakupy, ograniczenie konsumpcjonizmu, a docelowo antykonsumpcjonizm, branie odpowiedzialności za użytkowane przez nas przedmioty i żywność, a także maksymalne wykorzystanie resztek jedzenia, które mamy w zwyczaju wyrzucać.
Zwykle wszystko, co robimy, robimy z przyzwyczajenia. Pakujemy owoce i warzywa do plastikowych torebek, używamy plastikowych szczoteczek i wyrzucamy mnóstwo niewykorzystanych produktów, bo po prostu kupujemy ich za dużo. Robimy nieprzemyślane zakupy, kierujemy się promocjami, mówiąc sobie, że na pewno uda nam się daną rzecz jakoś wykorzystać. W większości przypadków takie produkty lądują w koszu, a my niepotrzebnie tracimy pieniądze. Wystarczą naprawdę niewielkie zmiany, które możemy wprowadzić od zaraz, żeby stworzyć dla siebie i dla innych korzystniejsze i ekologiczne otoczenie.
Jedzenie i sprzątanie
Dwie kategorie, w których najłatwiej wprowadzić zmiany i które rzeczywiście poskutkują zmniejszoną ilością niepotrzebnych odpadów, to sprzątanie i wszystko, co związane z jedzeniem. Środki czystości stosowane w gospodarstwach domowych nie dość, że zawierają mnóstwo chemii, to wszystkie zapakowane są w plastikowe butelki. Okazuje się, że samodzielne wyprodukowanie środków do sprzątania jest zaskakująco proste. Soda oczyszczona, ocet i kwasek cytrynowy będą naszymi sprzymierzeńcami w walce z brudem. W internecie znajdziemy mnóstwo przepisów na domowe mikstury, które uporają się z każdym zanieczyszczeniem. Tak samo łatwo można ograniczyć zużycie plastiku podczas zakupów. Wystarczy wybierać produkty, które są pakowane w szklane bądź papierowe opakowania. Warto też zaopatrzyć się w materiałowe woreczki, do których będziemy mogli włożyć ulubione owoce i warzywa. Wybór takich rozwiązań jednoznacznie równa się z mniejszą ilością generowanego przez nas plastiku.
Powyższe sposoby na less waste, to tylko podstawowe pomysły, jednak w dbaniu o środowisko ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia i przyzwyczajenia.