Tutaj jesteś

Niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza – skąd się biorą i jak z nimi walczyć?

24 stycznia 2020 Ekologia


Polska znajduje się na szczycie listy krajów o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu w Unii Europejskiej.

Co powoduje ten problem w naszym kraju i jak można mu zaradzić?

Zanieczyszczeniem powietrza określa się wszelkiego rodzaju substancje szkodliwe lub niebezpieczne dla zdrowia, które unoszą się w powietrzu. Zanieczyszczenia te przyczyniają się między innymi do zwiększonej zachorowalności na choroby układu oddechowego, w tym raka, astmę, ale też negatywnie wpływają na cały organizm.

W Polsce najczęściej mamy do czynienia z zanieczyszczeniem powietrza pod postacią smogu, czyli zjawiska powstającego w wyniku zmieszania się mgły wraz z produktami spalania. Smog to problem pojawiający się głównie w okresie grzewczym, ale wiele polskich miast przekracza limity zanieczyszczeń nawet w ciągu lata. Co powoduje takie niebezpieczne zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju?

Skąd bierze się zanieczyszczenie powietrza?

Smog w Polsce posiada kilka przyczyn, jednak zdecydowanie największym winowajcą jest tak zwana niska emisja, czyli zanieczyszczenia powstające na wysokości do 40 metrów. Niską emisję powoduje przede wszystkim ogrzewanie domów jednorodzinnych i kamienic.

Do powstawania smogu przyczyniają się:
– spalanie śmieci
– przestarzałe instalacje grzewcze – piece „kopciuchy”
– spalanie niskiej jakości paliw kopalnych
– nieodpowiednie spalanie paliw kopalnych

W mniejszym stopniu smog wywoływany jest przez zakłady przemysłowe oraz transport drogowy.

Jak można zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza?

Działania mające na celu zredukowanie zanieczyszczenia powietrza w Polsce muszą być przekrojowe i kompleksowe. Aktualnie, w celu ich zmniejszenia, prowadzone są różne programy wspierające wymianę pieców oraz termomodernizację domów. Coraz częściej inwestujemy także w odnawialne źródła energii.

Niestety, z roku na rok sytuacja jest podobna. Duże zanieczyszczenie powietrza występuje nadal w wielu miejscowościach w kraju.

Aby zredukować negatywne konsekwencje zanieczyszczeń powietrza, warto zatem postawić na indywidualne środki ochrony. Wśród nich znajdują się maski antysmogowe oraz domowe oczyszczacze powietrza.

Maski antysmogowe zapewniają skuteczną ochronę przed zanieczyszczeniami podczas przebywania na dworze. Filtrują niewielkie cząsteczki pyłów znajdujących się w smogu, a tym samym chronią organizm przed ich niebezpiecznym działaniem.

Z kolei oczyszczacze powietrza filtrują powietrze w domu. To urządzenia wyposażone w wymienne filtry, które działają podobnie do masek antysmogowych.

Nie należy zatem lekceważyć zanieczyszczeń powietrza – warto skutecznie się przed nimi chronić!

zdrowe drugie śniadanie

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak żyć ekologicznie?

16 stycznia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?