Tutaj jesteś

Ochrona przed smogiem – przykra konieczność

1 grudnia 2019 Ekologia


Smog to zanieczyszczenie powietrza, będące zjawiskiem atmosferycznym, które powstaje poprzez zmieszanie się mgły z dymem lub spalinami.

Przyczyny smogu mają wiele źródeł

Z pewnością można podzielić je na źródła naturalne, do których należą wybuchy wulkanów czy naturalnie występujące pożary lasów, a także burze piaskowe oraz na źródła antropogeniczne, za których emisję odpowiedzialny jest człowiek.
W źródłach antropogenicznych wymienia się m.in. przemysł, transport, a także tzw. niską emisję. Niska emisja jest uważana za jedną z najbardziej istotnych przyczyn powstawania smogu na terenie Polski. Do niskiej emisji należą np. kominy domów jednorodzinnych.

Obecnie smog jest na tyle popularnym i częstym zjawiskiem, że pojawiła się konieczna potrzeba ochrony siebie i swoich bliskich, bowiem każdy z nas przyczynia się do jego powstawania.

Ochrona przed smogiem może być ochroną osobistą, czyli z zastosowaniem specjalnych maseczek przeciwpyłowych, których filtry zapobiegają dostawaniu się do pęcherzyków płucnych cząstek pyłów zawieszonych, zawierających na swojej powierzchni np. metale ciężkie. Konieczna jest częsta wymiana filtrów, gdyż w dni o wysokiej zawartości pyłu zawieszonego w powietrzu filtry bardzo szybko się zapychają i nie filtrują odpowiednio powietrza.

Ochrona przed smogiem

Na terenie Polski bywają takie miejsca i dni, w których osobista ochrona przed smogiem nie jest wystarczająca. Koniecznym jest niewietrzenie mieszkania oraz ograniczenie przebywania na „świeżym” powietrzu, a przede wszystkim zaniechanie wszelkiej aktywności fizycznej, w czasie której powietrze jest wdychane z większą częstotliwością, co jest jednoznaczne z większym przepływem powietrza przez płuca.

Na rynku popularne stały się domowe oczyszczacze powietrza, których działanie polega na przefiltrowaniu powietrza w pomieszczeniu. Należy pamiętać, że każdy oczyszczacz ma filtry, które należy regularnie wymieniać – w innym przypadku filtry mogą być zapchane, a powietrze nie będzie filtrowane i dodatkowo na filtrze mogą rozwijać się drobnoustroje, co może jeszcze bardziej narazić domowników na choroby układu oddechowego.

Szczególnie ważne jest, by przed ekspozycją na smog chronić dzieci i osoby starsze. Dzieci oddychają z większą częstotliwością, co powoduje, że aspirują większą ilość zanieczyszczeń i substancji toksycznych do dróg oddechowych. Ponadto płuca dzieci kształtują się do około 6-8 roku życia, każde zanieczyszczenie do tego wieku może upośledzić układ oddechowy. U osób starszych sprawa wygląda nieco inaczej – szkodliwe związki przenikają przez ściany układy oddechowego do układu krążenia, gdzie mogą powodować choroby niedokrwienne, nadciśnienie, a nawet prowadzić do zatrzymania krążenia.

zdrowe drugie śniadanie

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak żyć ekologicznie?

16 stycznia 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?