Tutaj jesteś

Segregacja śmieci nie musi nam spędzać snu z powiek

31 grudnia 2019 Ekologia


Każdy z nas jest odpowiedzialny za naszą planetę. Wszyscy mamy wpływ na to, jak należy o nią dbać. Jednym ze sposobów jest poprawna segregacja śmieci. Często jednak zadajemy sobie pytanie jak segregować śmieci, by robić to dobrze.

Problem z segregacją

Wiele odpadów, które tworzymy w naszych domach jest dla nas problematyczne do zaklasyfikowania ich podczas segregacji. Mamy pięć głównych typów odpadów. szkło. papier, tworzywa sztuczne, metale i odpady biodegradowalne i nie zawsze wiemy, w którym z pojemników umieścić daną rzecz. Pomocne mogą być opisy na opakowaniach, jednak i tak nadal możemy mieć wątpliwości. Warto odwołać się do strony internetowej odbiorcy odpadów w naszym miejscu zamieszkania. Każdy z odbiorów śmieci jest zobowiązany zamieszczać informacje dla mieszkańców, by segregacja przebiegała bezproblemowo.
Problem jednak, jak segregować śmieci nadal jest bardzo palący mimo, że wiele gmin już od kilku lat prowadzi kampanie edukacyjne w szkołach, na plakatach, ulotkach oraz na spotkaniach z mieszkańcami.
Pierwszą zasadą jest zachowanie podziału na pięć podstawowych grup odpadów, jeśli nadal nie wiemy jak zakwalifikować śmieci, nawet po zapoznaniu się z opisem na opakowaniu, możemy też zasięgnąć opinii w punkcie selektywnej zbiórki odpadów, gdzie prócz udzielenia nam informacji wielokrotnie problematyczne odpady zostaną od nas przyjęte. Często jednak jedynym warunkiem jest ich przywiezienie do punktu.

Jak segregować śmieci?

Niektóre odpady możemy również rozebrać na części i ich poszczególne fragmenty, w zależności od tego z czego są wytworzone, wrzucić do odpowiedniego kubła. Trzeba też wziąć pod uwagę, że to co na pierwszy rzut oka wydaje się być np. papierem – kartony po mleku, sokach itp. – nim nie jest, gdyż prócz kartonu składa się także z foliowanej powłoki, więc przynależą do tworzyw sztucznych.
Pamiętajmy też o tym, że do odpadów biodegradowalnych nie wolno nam wrzucać opakowań foliowych, gdyż w takim wypadku segregacja jest bezsensowna z uwagi na brak biodegradowalności tej drugiej.
Informacje jak segregować śmieci są dla nas dostępne w różnych miejscach, musimy jednak chcieć po nie sięgnąć. Często jest tak, że nikt nie da nam pełnej instrukcji i musimy decydować samodzielnie, jednak jeśli znamy podstawy segregacji na pewno będzie nam łatwiej. Czytajmy więc informacje na opakowaniach, sprawdzajmy przy problematycznych odpadach ich przeznaczenie do segregacji, a z czasem na pewno nauczymy się poprawnej segregacji i problemem będą dla nas tylko nowe pojawiające się na rynku tworzywa.

pompy ciepła i panele fotowoltaiczne

Redakcja pierwszadobabezsmogu.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?